Od 1 września Narodowy Teatr Stary ma nowego dyrektora – Marka Mikosa. Dziś, na konferencji prasowej, został przedstawiony kandydat na stanowisko wicedyrektora ds. artystycznych Starego Teatru. Jest nim Jan Polewka.

Co ciekawe i nieco wyjątkowe w swej wymowie, na konferencji zjawili się także aktorzy, którzy stali przy wejściu. Pomimo zaproszenia nie zdecydowali się usiąść. Najwyraźniej istnieje poważne spięcie na linii  dyrektor – zespół  artystyczny, co, miejmy nadzieję, nie wpłynie negatywnie na jakość repertuaru prezentowanego w Starym Teatrze. Jedno jest pewne – o niektórych pomysłach dyrektora aktorzy dowiadują się z konferencji prasowych, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Swe niezadowolenie wyrazili wydając wspólne oświadczenie:

„W przeciągu ostatnich kilkunastu dni otrzymaliśmy wiele wykluczających się wzajemnie informacji dotyczących zarówno programu artystycznego, jak i obsady stanowiska dyrektora artystycznego. Nasza obecność na konferencji prasowej jest wyrazem dezorientacji i poczucia, że chaos programu pana Marka Mikosa pogłębia się.  W najbliższym czasie członkowie zespołu artystycznego ustosunkują się do zaistniałej sytuacji w oświadczeniu medialnym.”

Ciężko jest w jakikolwiek sposób oceniać zapowiedzi, czy też decyzje dyrektora. Jest na to zdecydowanie zbyt wcześnie. Widać jednak wyraźnie, że same metody wprowadzania reform w Starym Teatrze nie przypadły do gustu aktorom, a to wydaje się niepokojące.

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie

Kraków w obiektywie