Ćwierć wieku, już tyle czasu minęło od chwili gdy Polacy przypieczętowali kierunek przemian biorąc udział w wyborach do sejmu i senatu w 1989 roku. Rocznicę tego egzaminu z demokracji uroczyście obchodzono w minioną niedzielę na Placu Centralnym w Nowej Hucie.
Krakowskie obchody uświetnił swą obecnością Prezydent RP Bronisław Komorowski. Obchody rocznicy rozpoczęła uroczysta msza w Katedrze Wawelskiej, po której dalsza część imprezy przeniosła się na Plac Centralny w Nowej Hucie, gdzie pierwszym punktem programu było posadzenie Dębu Wolności, następnie główni uczestnicy obchodów wraz z Prezydentem RP przeszli zwiedzić wystawę plenerową „Dziękujemy za wolność”.
Po zwiedzeniu wystawy prezydent złożył podpis na okolicznościowym murale i udał się na scenę ustawiona pod Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie odbyła się dalsza cześć obchodów w trakcie której wręczono prezydentowi pierwszy medal „Dziękujemy za Wolność”. Medal przyznany mu przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności – za godną postawę, działalność w obronie praw człowieka i obywatela, wspieranie Solidarności i za wybitne zasługi dla wolności i niepodległości Polski. Wykonany z blachy stalowej medal ma stanowić symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania ludziom, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku uczestniczyli w tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej RP. Nadaje go Kapituła, którą stanowią: prezes Sieci Solidarności, wojewoda małopolski, marszałek województwa małopolskiego, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. – Źródłem wzruszenia jest to, że mogę być dzisiaj razem z państwem w Nowej Hucie, która sama w sobie jest symbolem i złego okresu budowania przeciw tradycji narodowej, przeciw wartościom, które tworzyły naród, ale jest także symbolem zwycięstwa trudnej walki. Na końcu okazało się, że to co było budowane przeciw wartościom polskim, okazało się źródłem zwycięstwa i sukcesu, obróciło się na dobre – powiedział prezydent.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas obchodów Święta Wolności w Krakowie, wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa
Adam SZOSTKIEWICZ
za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego
Ireneusz SERWAN

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:
Krzysztof GÖRLICH
Andrzej KAROCKI
Maria OSTERWA-CZEKAJ
Tadeusz SKIBA

Fotorelacja:

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów

Obchody 25-lecia Wyborów