Dzień kobiet w Sukiennicach
Dziś w Sukiennicach rozpoczęła się kolejna, trzecia już edycja projektu Kobieta – Wiedza – Władza.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju oraz Muzeum Narodowe w Krakowie – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, zaprosiły z tej okazji na wernisaż wystawy „Theatrum Mulierum”, której kuratorem jest pani Anna Olszewska.
Wykład wprowadzający „Moda jest Kobietą. Społeczny kontekst stroju” wygłosił prof. Jerzy Vetulani.
Według profesora strój determinuje i określa to, kim jesteśmy i jak widzą nas inni. Jest kulturową etykietą, pozwalającą zakwalifikować nas do określonej płci, grupy społecznej, czy zawodowej.
Zainteresowanie strojem w szczególny sposób dotyczy kobiet, gdyż to one przez wieki były bardziej pętane wymogami stroju. Taki stygmat stroju dotyczył wielu grup społecznych: plebejuszy, mieszczan, którym nie wolno było nosić pewnych elementów ubioru czy biżuterii. Strój kobiet wyróżniał je i nadal wyróżnia w rożnych kontekstach kulturowych, życiowych i rodzinnych. W niektórych kulturach pełni także rolę ochronną.
Tłumnie przybyłe panie dostały w prezencie czerwone korale – symbol małopolski i zarazem sympatyczny dodatek do stroju. Ciekawostką jest to, że niemal wszystkie uczestniczki wykładu założyły je niemal od razu po otrzymaniu.
Wystawa, którą będzie można oglądać w dniach 9 do 22 marca 2016 roku i wykład to tylko początek.
W tym roku w ramach projektu Kobieta – Wiedza – Władza czekają nas jeszcze inne atrakcje. Już 01.04.2016 w Muzeum Narodowym, w Sali Samurajów, zaprezentowany zostanie film „Coco Chanel”, połączony z nocnym zwiedzaniem wystawy „Modna i już! Moda w PRL”.
Na tym nie koniec. 11 kwietnia, w Kinie Kijów. Centrum, odbędzie się premiera widowiska „Modna przez wieki” Baletu Dworskiego Cracovia Danza.