„Przemiany” to niezwykle barwny i dynamiczny spektakl zrealizowany  w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca. Opowiada on o procesie nieustannego odradzania się  życia i o człowieku bezustannie poszukującym harmonii i szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi.  W „Przemianach” esencja życia sprowadza się do najprostszych działań i gestów, codziennych rytuałów, które zwyciężają nad siłami destrukcji.  Życie wciąż trwa i rodzi się na nowo nie poddając się chaosowi i zniszczeniu.

Narracja przedstawienia oparta została na archetypicznych postaciach Kobiety i Mężczyzny.   Obecność żeńskiego i męskiego, nocy i dnia, jin i jang służy opowieści o sile dopełniających się przeciwieństw. Twórcy przedstawienia poddają analizie etos mężczyzny zdobywcy i kobiety opiekunki domowego ogniska. Postaci głównych bohaterów i ich indywidualne zmagania z procesami rozpadu i rozkładu czynią tę opowieść bliską doświadczeniu każdego z nas. Oto bowiem bohaterowie w naszym imieniu podejmują trud zwycięskiej walki z przeciwnościami losu. Pokazują, że kruche życie jest czymś niezwykle pięknym i ekscytującym, i będąc kruchym jest jednocześnie twarde jak skała.

Adolf Weltschek i Małgorzata Zwolińska twórczy tandem znany m.in. z realizacji przedstawienia „Hommage á Chagall” – wielokrotnie nagradzanego i wystawianego w wielu krajach Europy spektaklu – zdecydowali się wzbogacić środki wyrazowe typowe dla teatru plastycznego o wachlarz możliwości, jakie niesie ze sobą taniec współczesny. Do współpracy zaprosili wybitną brytyjską choreografkę Caroline Finn i dziewięciu niezwykle uzdolnionych, polskich tancerzy. Każdy  z nich może się pochwalić bogatym dorobkiem artystycznym i licznymi nagrodami. Szerokiej publiczności znani są zapewne zwycięzca 6. edycji „You Can Dance” Dominik Olechowski i finalistka tego konkursu Masza Tryputsen.

W rezultacie tego spotkania powstał spektakl teatru formy o wyjątkowej urodzie i niespotykanej sile wyrazu. Wzajemnie dopełniają się tu różnorodne środki ekspresji: scenografia, kostium, światło, projekcje multimedialne, muzyka i w końcu ekspresyjny ruch znakomitych Tancerzy. Wszystkie one służą tej samej opowieści, wszystkie oddziaływają na zmysły i na emocje widza. Kostium i przestrzeń definiują ruch, ruch definiuje przestrzeń i kostium, jedno prowadzi i inspiruje drugie. Siedemnaście obrazów, siedemnaście sytuacji scenicznych – atrakcyjne rozwiązania formalne łączą się z konkretnymi sensami. W tym przedstawieniu historia opowiadana jest bez słów, a jej przebieg  wyłania się z obrazów. Daje to widzom szerokie pole interpretacji.

W spektaklu obecne są liczne odniesienia do dziejów i kultury europejskiej, oprócz nawiązań do malarstwa znajdziemy odwołania do mitu o Orfeuszu i Eurydyce, mitu arkadyjskiego i szekspirowskiego koła historii. „Przemiany” wpisują się także w bogatą tradycję polskiego teatru formy, nawiązując do przedstawień takich artystów jak: Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Jerzy Grotowski czy Leszek Mądzik. Odwołują się także do twórczości światowych artystów teatru wizualnego prezentowanych w Krakowie m.in. podczas dwóch ostatnich edycji festiwalu Materia Prima – Forma. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, którego organizatorem jest Teatr Groteska.

Ta propozycja uczestniczenia w równoległym obok teatru dramatycznego, a  przecież równie bogatym teatrze formy, będzie dla krakowskiej widowni wyjątkowym spotkaniem ze sztuką teatru  i Artystami na najwyższym, międzynarodowym poziomie.

Scenariusz: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Reżyseria: Adolf Weltschek
Scenografia, kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Choreografia: Caroline Finn
Koncepcja i projekty multimediów: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Animacje multimedialne: Małgorzata Zwolińska, Emilia Metzel
Opracowanie muzyczne: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska, Caroline Finn, Jerzy Kluzowicz
Konsultacje muzyczne: Włodzimierz Nurkowski, Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Tancerze: Liwia Magdalena Bargieł, Magdalena Fejdasz, Katarzyna Sikora, Sandra Szatan,
Masza Tryputsen, Sebastian Lenart, Karol Miękina, Dominik Olechowski, Piotr Skalski

Premiera spektaklu już 27 września 2014r. o godzinie 19.00.  Zapraszamy.

Informację nadesłał:
Mariusz Parlicki
Specjalista ds. Public Relations
Teatru Groteska – Bardzo dziękujemy.