„Namioty Wyklętych” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W sześciu polskich miastach staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.

Pierwszy marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako „wyklęci” lecz „niezłomni”.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej dołączają się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją zatytułowaną „Namioty Wyklętych”. Celem organizowanego już po raz drugi wydarzenia jest przybliżenie postaci bohaterów, które prowadziły działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Jest to interakcyjna wersja historii dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tym fragmentem dziejów naszego kraju.

Na wydarzenie składają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. Nie zabraknie również projekcji filmów o tej tematyce, kiermaszu książkowego oraz wystawy poświęconej Niezłomnym. A wszystko to w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.

Plan wydarzeń na dzień 1 marca:

Kraków

Miejsce: Rynek Główny

10:00 – rozpoczęcie
11:00-13:00 – wystąpienia historyków – prof. Zblewski, Mateusz Świercz (Muzeum AK), historyk IPN
13:00-15:00 – wystąpienia kombatantów (kpt. Szuro, płk Bieńkowicz, mjr Krusenstern, kpt. Kopf)
18:00/18:30 – zakończenie
11:00-18:00 – wystawa i prezentacja multimedialna o Żołnierzach Wyklętych

Autorem nadesłanego tekstu jest
Maciej Skotnicki, wiceprezes ds. mediów i promocji
Studenci dla RP http://studencidlarp.pl/ – Dziękujemy!