Filharmonia
70 sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej otwieramy z wielkim animuszem. Już w najbliższą sobotę, 27 września o godz. 18.00 na estradzie filharmonicznej staną orkiestra i chór naszej instytucji prowadzone przez ich szefa artystycznego – Michała Dworzyńskiego. W programie koncertu dwa wielkie dzieła – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego oraz balet-pantomima „Harnasie” op. 55 Karola Szymanowskiego.
Kraków w obiektywie
Wydawać by się mogło, że dzieła te reprezentują różne epoki i nurty, jednak zarówno Czajkowski, jak i Szymanowski zapisali się w historii muzyki jako prawdziwi lirycy, koloryści i wrażliwi esteci, przekazujący w swojej twórczości najlepsze wartości muzyki narodowej, którą reprezentowali.

I Koncert fortepianowy Czajkowskiego zadedykowany został niemieckiemu dyrygentowi i pianiście Hansowi von Bülow. W Filharmonii Krakowskiej partię solowa wykona Lilya Zilberstein – laureatka Konkursu Busoniego w Bolzano, stale współpracująca z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, Chicago Symphony Orchestra, Tchaikovsky Symphony Orchestra w Moskwie, London Symphony, Royal Philharmonic Orchestra czy Staatskapelle Dresden. Artystka przez lata swojej kariery współpracowała m.in. z Claudio Abbado, Johnem Axelrodem, Christophem Eschenbachem, Dmitrijem Kitajenko i Jamesem Levinem. W sierpniu 1998 roku uhonorowana została nagrodą „Accademia Musicale Chigiana” w Sienie, którą wyróżnieni byli wcześniej także Gidon Kremer, Anne-Sophie Mutter i Krystian Zimerman.

W drugiej części wieczoru – „Harnasie” Karola Szymanowskiego, czyli „zakopiańska historia” o miłości między zbójnikiem a wiejską dziewczyną, która zostaje przez niego porwana z wesela. Szymanowski określił swój balet jako „folklorystyczny”, czerpiąc ze skarbca muzyki góralskiej i dodając dziełu narodowego polskiego ducha. W partii tenora solo – Tadeusz Szlenkier.

Koncert poprzedzi prelekcja z serii „Przed koncertem o koncercie”. Wykład odbędzie się w Sali Złotej o godz. 17.00 – wstęp na podstawie biletu na koncert lub posiadanego abonamentu.
Prelekcję wygłosi dr Piotr Lityński, słuchacz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Biologii) oraz doktor biologii na Uniwersytecie w Bazylei, aktywny animator kultury polskiej w Szwajcarii.

Bilety: 60, 50, 25 zł
Kasa biletowa:
wt. – pt. w godz. 10-14, 15-19
sob. – na godzinę przed koncertem.

Rezerwacja:
Organizacja Widowni
tel. +48 12 429 13 45
widownia@filharmonia.krakow.pl


Tekst:
Małgorzata Koch-Butryn
Specjalista ds. PR
Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie


_______________
Dziękujemy i pozdrawiamy.